fashionink fashionink
  • KATEGORIER
  • Rabatter
  • Reklamlänkar
  • My faves
  • Om Fashionink.se
    • ARKIV
    • PR & Policy
    • Integritetspolicy
Kontakta mig
fashionink fashionink
FASHIONINK
  • KATEGORIER
  • Rabatter
  • Reklamlänkar
  • My faves
  • Om Fashionink.se
    • ARKIV
    • PR & Policy
    • Integritetspolicy
  • Om Fashionink

Att tjäna pengar

  • Alexandra
  • 16/10/2015
  • 33 comments
Total
0
Shares
0
0
0

IMG_5084

I inlägget där jag svarade på en massa frågor om bloggandet så fanns ju frågan om jag tjänade några pengar på bloggen, vilket jag svarade nej på. Jag fick då en kommentar av fina Linda som tyckte att jag borde kunna tjäna något på bloggandet och idag skulle jag vilja prata lite med er om det. Det finns ju olika sätt att tjäna pengar på. Annonser i form av banners går för min del bort. Jag tycker inte att det är visuellt fint och något jag vill ”besudla” min blogg med. Sen finns det ju sponsrade inlägg och där krävs det för min del att både annonsör och ersättning är något jag kan stå för. Jag har många gånger tackat nej till sponsrade inlägg där pokerföretag vill att jag ska skriva om poker för 300 kr. Inte så seriöst och inget som har med Fashionink att göra.

Och så finns det affiliate och det är något jag funderar på att börja använda men det beror lite på er mina kära läsare. Om någon inte vet vad affiliate är så ska jag försöka förklara det så lättförståeligt som möjligt. Om jag t.ex. länkar till en klänning hos Nelly med en affiliatelänk så innebär det att jag får en procentuell ersättning om någon av er klickar sig vidare till Nelly via min länk och köper något. Hänger ni med? Jag vet inte hur många kronor jag skulle kunna tjäna på detta sätt men kanske skulle det kunna vara tillräckligt för att t.ex. kunna åka på event oftare eller liknande. Mitt förtroende hos er läsare är dock det viktigaste jag har och jag vill ju såklart att ni fortfarande ska kunna lita på det jag skriver oavsett om jag använder mig av affiliate eller inte. Jag skulle aldrig blogga om något jag inte kan stå för till 100%. Givetvis skulle jag även märka ut de inlägg som innehåller dessa affiliatelänkar så att du som läsare själv ska kunna välja om du vill klicka dig vidare genom dessa eller ej.

Så nu vill jag egentligen bara veta hur ni som läsare ser på saken. Vad tycker ni om affiliate? Om jag skulle börja med detta, tycker ni då att det kommer att påverka bloggen negativt?

 

7+
Relaterade ämnen
  • affiliate
  • bloggandet
  • inkomst
Previous Article
  • Aktuellt i Butik & Online

Knitted Polo

  • Alexandra
  • 15/10/2015
View Post
Next Article
  • Inredning

Victorian Candles

  • Alexandra
  • 16/10/2015
View Post
Du kanske också är intresserad av:
View Post
  • Om Fashionink

Mål för 2017

  • Alexandra
  • 26/01/2017
View Post
  • Om Fashionink

Ny sida – My Faves

  • Alexandra
  • 23/01/2017
View Post
  • Frågor & Svar
  • Om Fashionink

Svar på tal

  • Alexandra
  • 07/08/2016
33 comments
  1. Anna skriver:
    16/10/2015 kl. 07:59

    Kör på bara, alla har ju affiliate-länkar numer!

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:32

      Tack Anna ❤️

      Svara
  2. Cissi skriver:
    16/10/2015 kl. 08:05

    Självklart ska du göra det! Inga som helst konstigheter! Kör bara. 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:31

      ❤️❤️❤️

      Svara
  3. bohobando | Skönhet & Livsstil skriver:
    16/10/2015 kl. 08:28

    Kör på bara! Du har en helt underbar blogg och det hade varit ett nöje att stödja dig i ditt arbete 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:30

      Åh men fina ❤️

      Svara
  4. Sanna | Beauty & Bride skriver:
    16/10/2015 kl. 08:39

    Jag är väl lite partisk iom mitt jobb, men jag tycker du ska köra med affiliate för att du lägger ner så mycket tid på det. Ofta kan en få mer än ”bara” content marketing via affiliatenätverk. Jag vill ju inte sitta och marknadsföra mitt jobb i ditt kommentarsfält här, men ofta vill nätverken bygga närmare relationer med de seriösa och nischade bloggarna. Jag tror du hade passat in i den kategorin, som seriös och nischad! 🙂

    Ha en finfin fredag!

    Svara
    1. Molkan skriver:
      16/10/2015 kl. 12:08

      Måste hålla med Sanna i frågan. Affilliate är ju också en bra start för att du ska kunna fortsätta utveckla bloggen, om du vill fortsätta. Det brukar ju inte vara några flera tusen i början heller… Så jag tycker att du är mer än värd några extra slantar i månaden för ditt superba jobb 🙂

      Och trovärdigheten behöver inte förändras, för som du säger.. Ofta tipsar man ju om saker man tycker om eller kan stå för – så kör i vind!

      Svara
      1. Alexandra skriver:
        22/10/2015 kl. 13:27

        Tack för pepp fina Malin ❤️

        Svara
    2. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:30

      Tack fina Sanna för pepp och uppmuntran ❤️

      Svara
  5. SARAH CARLSTEN skriver:
    16/10/2015 kl. 08:40

    Hoppas du får en fin fredag! 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:29

      Tack detsamma!

      Svara
  6. Emelie skriver:
    16/10/2015 kl. 08:41

    Ja kör på! Det är klart att du ska tjäna lite pengar på bloggen om du har möjlighet! Jag litar fullständigt på att du kommer att göra ett ärligt och bra jobb med länkarna!

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:28

      Tack Emelie ❤️ Om du tycker att det är otydligt någon gång så är det bara att säga till ❤️

      Svara
  7. Amanda skriver:
    16/10/2015 kl. 12:23

    Klart du ska det! Du lägger ned så mycket tid på din blogg att du förtjänar att tjäna lite pengar också.

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:23

      Tack Amanda ❤️

      Svara
  8. Kajsa skriver:
    16/10/2015 kl. 13:17

    Jag vet inte varför men jag tycker det är väldigt störigt med affilialte! Antar att det okej och att du inte gör inlägg med endast affilialte för att tjäna pengar (tänker t.ex på Gabriell Joss blogg där var tredje inlägg är typ Nellys top tio lista med affilialte länkar och inget annat innehåll). Så om du gör riktiga inlägg kring det du länkar och inte bara gör ett inlägg för att ha affilitelänkar utan även har ett innehåll bakom så är det väl okej

    Svara
    1. Kajsa skriver:
      16/10/2015 kl. 13:22

      Kom på en till sak jag stör mig på(lättstörd människa lol). Det är när man har affilitelänkar som ett ”här” istället för var plagget är ifrån så att man måste klicka på länken för att veta att klänningen är från HM tillexempel. Så om du skriver: klänning HM sen länkar tycker jag det är okej!
      Hoppas du fattar i alla fall något av vad jag skrivit!
      Ha en bra helg!!

      Svara
      1. Alexandra skriver:
        22/10/2015 kl. 13:22

        Hej Kajsa, tack för din input. Bloggen och inläggen kommer att skrivas på samma sätt som förut det enda som kommer att skilja är själva de utgående länkarna. Nu tycker inte jag att jag brukar skriva bara ”Här” och kommer definitivt inte att börja med det heller. Ibland skriver jag kanske bara ut plagg under en bild men då nämner jag ju ändå webbshoppen i den löpande texten under som tex här – http://fashionink.se/2015/10/gina-tricot-premium-quality/ – då tycker jag ändå att det framgår att plaggen är ifrån Gina Tricot. Känns det okej?

        Rena affiliateinlägg med bara länkar så som du beskriver i din andra kommentar kommer sällan upp. Ibland kör jag ju samlade inlägg med massa rabatter och erbjudanden så det är möjligen att något sådant inlägg blir affiliate-länkat men oavsett vad så kommer inläggen alltid att märkas ut! Jag hoppas att det känns okej.

        Svara
  9. Anki skriver:
    16/10/2015 kl. 13:53

    Några annonser stör inte!
    Tycker minsann att du ska få tjäna en slant! ?

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:17

      Tack Anki ❤️

      Svara
  10. Hannah skriver:
    16/10/2015 kl. 14:14

    Klart du ska ha affiliate-länkar! Stör inte mig så länge inlägget är något du ändå skulle skrivit. Det det som stör mig är bara när man skriver ”här” som länk (som någon påpekade innan). Din blogg är en av mina favoriter och självklart ska du tjäna en slant om du kan! 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:17

      Åh fina Hannah! Tack för din kommentar ❤️ Bloggens inlägg kommer att vara precis som innan det ända som ändras är själva länkningen!

      Svara
  11. Cecilia skriver:
    16/10/2015 kl. 17:03

    Kör på! 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:16

      ❤️

      Svara
  12. Johanna skriver:
    16/10/2015 kl. 21:15

    Tycker definitivt att du kan köra på lite sådana länkar ibland, det är inget som stör mig. Din blogg är nog den ”renaste” jag följer utan banners och reklam så jag tycker absolut du är värd att tjäna några slantar på länkning av det slaget. Du är ju väldigt tydlig med vad du står för och att det alltid är dina ärliga åsikter i bloggen!

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:15

      Ja det är ju inget som ändras i bloggen egentligen utan inläggen blir detsamma som innan men om jag ändå ska länka till tex nelly så kan jag ju lika gärna länka med affiliate. Vi får se o det ger något ❤️

      Svara
  13. Anja skriver:
    16/10/2015 kl. 21:58

    Kör på! Det känns bara bra om vi kan återgälda dig på något sätt för alla tips och inspiration! ❤️

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:14

      ❤️❤️❤️

      Svara
  14. Linda skriver:
    17/10/2015 kl. 11:57

    Jag skrev kommentaren i förra inlägget och tycker absolut du ska kunna tjäna pengar på bloggen. Skulle inte störa mig på banners heller så länge du känner att du kan stå för dem. Som någon annan skrev så är din blogg en av de renaste och jag tror inte att du skulle länka till något du inte gillar ändå – så kör! 🙂

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:14

      Tack Linda ❤️ Jag ska testa affiliates så får vi se om det ens ger något.

      Svara
  15. Elin skriver:
    17/10/2015 kl. 14:22

    KÖR PÅ!!!! Jag skulle inte störa mig på någon lite banner heller 🙂 Tycker du är så värd att få tjäna kosing på din blogg!

    Svara
    1. Alexandra skriver:
      22/10/2015 kl. 13:13

      Tack vännen <3

      Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

FASHIONINK.SE

Input your search keywords and press Enter.

We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Alltid aktiverad
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
SPARA OCH ACCEPTERA