Så var den avklarad
Första veckan tillbaka på jobbet efter fyra veckors semester. Tillbaka till rutinerna. Till vakna, lämna, jobba, hämta, mata, sova. Till det så kallade ekorrhjulet.
Jag var förberedd på tröttheten. Jag visste att den skulle komma som ett brev på posten. Jag visste bara inte att den skulle vara så förlamande att jag varje dag efter jobb och hämtning skulle somna i soffan vid 14.15 med Pippi som bakgrundsunderhållning. Om det inte vore för 2-åringen vid min sida hade jag nog kunnat checka ut för dagen där och då. Men man är ju förälder så det är också bara att resa sig upp igen. Mellanmålet ska fram. Pusslet ska läggas och bilarna ska racea.
Ventilerade med min man om det här och min farhåga om hur jag ska ”orka” när jag om några veckor byter tjänst och därmed går upp i tid igen. När ekorrhjulet snurrar på ännu hårdare. Om jag inte ens kan jobba en halvdag utan att somna på soffan. Hur ska jag orka med en hel dag?! Han tröstade mig med att alla mer eller mindre är onormalt trötta efter semestern. Och kanske är det så. Att ställa om hjärnan från det ena till det andra tar väl sin lilla tid. Likväl som det kan ta en vecka innan man landat i semesterlunket. Lägg därtill mornar som ofrivilligt startar 04.30-05 och allmänt småbarnsliv. Det kanske inte är så konstigt att man är slut som människa redan vid 14.15.
Hur som haver. Första veckan tillbaka från semestern har ändå varit lugnare än förväntat. Jag jobbar inom retail så nu går vi in i en spännande period där sommarrea möter höstnyheter. Där den lilla stringbikinin får sällskap av årets första halsduk. Det är en krävande och intensiv period men en sjuhelsikes rolig en.
Med risk för att svära i kyrkan nu. Men jag älskar hösten och allt den tar med sig. Minus mörkret. Att redan nu få en liten glimt av den kommande säsongen ger mig fjärilar i magen. Stickade tröjor, tända doftljus, en bok och vem vet, kanske en ny rutin. Så jag må vara tröttare än tröttast efter den här veckan. Men mitt tjejnyår är runt hörnet och jag ser fram emot den.
Små saker från veckan:



💐 Veckans fina
Min granne överraskade med en bukett egenodlade blommor utanför dörren. Som en pick me up första veckan efter semestern. Så fint och omtänksamt. Jag blev verkligen rörd av omtanken.
📚 Veckans återhämtning
Höjdpunkten i veckan var att få lägga sig raklång i soffan med gigantisk godispåse och en bok. Ser fram emot att göra exakt samma sak ikväll. Läser just nu Fury Bound.
☕️ Veckans frukost
Chiapudding på vaniljkvarg och nektariner. Verkligen in season och så enkelt att förberedda. Toppar med granola och mandelsmör.